Asgari tutara zam belli oldu: İşte asgari ücret artışında tüm detaylar

01.07.2022 18:05 Son Güncelleme: 01.07.2022 18:10 Asgari ücret artışı oran ve net sayı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca açıklandı. Söz mevzusu artışı belirlemede sürecin iyi mi işlediğine ve asgari ücretin belirlenmesinde etkili olan faktörlere dair detaylar paylaşıldı.
Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafınca paylaşılan detaylarda şu ifadeler yer aldı:
Tüm dünyayı etkileyen ekonomik gelişmelerin sonucu olarak devletimizde de yaşanmış olan yaşam pahalılığının negatif etkilerini hafifletmek, işçilerimizin gelir kayıplarını telafi edecek bir iyileştirme yapmak suretiyle Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanmış ve çalışmalarını tamamlamıştır.
Asgari ücret, işçi, işveren kesimleri ile kamu kurumu temsilcilerinden oluşan üçlü yapı içindeki Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafınca belirlenmektedir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu; işçileri, işverenleri ve kamuyu temsilen 5’er üye olmak suretiyle toplam 15 üyeden oluşmaktadır.
Komisyon, minimum on üyenin iştirakı ile toplanmakta ve oylarının çoğunluğu ile karar vermektedir.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları çoğu zaman her yıl Aralık ayında yapılırken, bu yıl ikinci altı ayda uygulanacak asgari tutarı görüşmek için 29/6/2022 Çarşamba günü toplanarak çalışmalarına başladı. Komisyon, ikinci toplantısını 30/6/2022 Perşembe günü gerçekleştirmiş oldu, meydana getirilen emekler sonucunda uzlaşı sağlandı.
Üreterek büyümeye devam eden kuvvetli Türkiye’nin emektarı işçilerimizi enflasyonun negatif etkisinden korumak için fedakâr bir emek harcama gerçekleştirildi.

 
2022 YILINDA ÇALIŞANLAR ÖNEMLİ KAZANIMLAR SAĞLADI.
Komisyon geçtiğimiz yıl Aralık ayında 2022 yılı için uygulanacak asgari tutarı, işçi ve işveren temsilcilerinin oybirliğiyle net 4.253,4 TL, brüt 5.004 TL olarak belirlemişti.
2021 yılsonu enflasyonu % 36 iken net asgari ücrette enflasyon oranının oldukça aşan % 50’nin üstünde mühim bir artış yapılmıştı.
Emeği, istihdamı, üretimi beraber korumaya ve artırmaya yönelik mühim bir toplumsal siyaset aracı olan asgari ücret, 2002 yılından 2022 yılı başına kadar nominal olarak 23 katın üstünde artırılmıştı.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022 yılı asgari tutarının belirlenmesine yönelik emekleri esnasında, işçi ve işveren temsilcilerinin ortak mutabakatıyla, tüm ücretlilerin asgari ücret düzeyine kadar olan gelirlerinin gelir ve damga vergisi haricinde bırakılmasını da önermişti.
Meydana getirilen yasal düzenleme ile de zamanı bir adım atılarak asgari ücretteki vergiler tamamen kaldırılmıştı.
Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle, yalnızca işçiler değil tüm çalışanlar kapsama alınmıştır.
Böylece ücretlerin asgari tutara kadar olan kısmı vergi dışı bırakılarak işçilerin net ücretlerinde oldukça mühim bir artış sağlanırken, istihdam, üretim ve yatırım da desteklenmiştir.
 
TEMMUZ AYINDAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK ASGARİ ÜCRET
Meydana getirilen 2 toplantı sonucunda Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararını bir kez daha oy birliği ile almış bulunmaktadır.
1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 6471  TL, net 5500,35 TL olarak belirlenmiştir.
Böylece, 2022 Ocak dönemine gore net asgari ücrette ortalama % 30 oranında artış yapılmıştır. 2021 yılına gore ise net asgari ücretin kümülatif artış oranı ortalama % 95 olmuştur.
Asgari ücrette meydana getirilen bu artış, tüm çalışanlar bakımından da vergi istisnası tutarının artışı kadar ek gelir pozitif yanları sağlamaktadır.
 

Son Dakika Haberler