Bakan Varank’tan Çanakkale’de biriki müjdesi: 100 milyar dolar değerinde

02.08.2022 14:35 Son Güncelleme: 02.08.2022 14:36 Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Çanakkale Lapseki’de üretim meydana getiren TÜMAD Madenciliğe ilişkin madeni ziyaretinde biriki müjdesi verdi.
“Şu anda Çanakkale bölgesinde tahminlere gore 80 ila 100 milyar dolarlık değere haiz altın madeni yatıyor.” diyen Bakan, Türkiye’nin altın üretiminin yüzde 8’ini tek başına karşılayan bölgede hedefin senelik 3,5 ton altın üretimi bulunduğunu söylemiş oldu.
Bakan Varank, altın ve gümüş madenciliğini, “Türkiye açısından elzem.” olarak nitelerken bu alanda oldukça ciddi ithalatlar olduğu düşünüldüğünde bu değerleri asla yer altında bırakmamak icap ettiğinin altını çizdi. Varank, madencilik alanında dünya standartlarının ve alınması ihtiyaç duyulan tedbirlerin oldukça açık bulunduğunu vurgulayarak “Kurallara uyulduğu müddetçe madenciliği asla fena bir uygulama olarak görmememiz lazım.” dedi. Bakan Varank’a ziyaretinde Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, TBMM Ziraat, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu birlikte rol aldı. Ziyarette Nurol Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Çarmıklı, Nurol Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Çarmıklı ve TÜMAD Madencilik A.Ş. Genel Müdürü Hasan Yücel hazır bulunmuş oldu.
Bakan Varank konuşmasında şu ifadeleri kulandı:
“Burada maden işletmeciliği meydana getiren şirket sayımız oldukça azca. TÜMAD Madencilik, dünya standartlarında üretim yapması, çevre ve üretim süreçlerinde almış olduğu tedbirlerle örnek işletmelerden bir tanesi. Dünyada bu tip üretim meydana getiren 800 altın madeni var.”
Son dakika… Bakan Kurum’dan kira ve konut fiyatlarıyla ilgili izahat
İşletme hakkında yetkililerden informasyon alan Bakan Varank, altın odasına geçti. Burada altının kıvamını yüksek ısıya dayanıklı elbise ve eldivenleri takarak denetim eden Varank, potayı devirerek altın ve gümüş madenini döküm kalıbına aktardı.
Hemen sonra bir değerlendirmede bulunan Bakan Varank, özetle şunları söylemiş oldu:
YILLIK 42 TONLUK ÜRETİM
Burası Türkiye’de altın, gümüş üretimi meydana getiren mühim madenlerden bir tanesi. Çanakkale programımızda bu tesisi ziyaret etmek istedik. TÜMAD Madencilik Lapseki’de Türkiye’deki altın üretiminin yüzde 8’ini gerçekleştiriyor. Bu yıl hedef, 3 buçuk ton altın, 2 buçuk ton gümüş üretmek. 2000 senesinde Türkiye’de cevherler olmasına karşın asla altın üretimi yoktu. Türkiye’nin tüm altını yurt dışından ithal ediliyordu. 2000 yılından sonrasında madenlerimizin millileştirilmesi politikası çerçevesinde senelik 42 ton altın üretimi gerçekleştiriyoruz.
800 İŞLETMEDEN BİRİ
Altın madenciliği stratejik bir alan. Şu anda Çanakkale bölgesinde tahminlere gore 80 ila 100 milyar dolarlık değere haiz altın madeni yatıyor. Burada maden işletmeciliği meydana getiren şirket sayımız oldukça azca. TÜMAD Madencilik, dünya standartlarında üretim yapması, çevre ve üretim süreçlerinde almış olduğu tedbirlerle örnek işletmelerden bir tanesi. Dünyada bu tip üretim meydana getiren 800 altın madeni var. Bunlardan bir tanesi Lapseki’de. Kanada’da madencilik meydana getiren bir şirket hangi standartlarda üretim yapıyorsa ondan bir ihtimal daha iyi bir halde üretim meydana getiren bir tesisimiz.
TOPRAK ALTINDA BIRAKILMAMALI
Altın, gümüş madenciliği Türkiye ekonomisi açısından elzem. Bununla ilgili oldukça ciddi ithalatlar bulunduğunu düşündüğümüzde bizim bu değerleri asla toprak altında bırakmamız gerekiyor. 800 şahıs çalışıyor. Maaşları da sormuş oldum. Averaj maaşların 12-13 bin lirayı bulmuş olduğu bir işletmeden bahsediyoruz. Yüzde 80-90 Lapseki’de Gelibolu’da yaşayan yurttaşlarımızın istihdam edilmiş olduğu bir işletme.
KURALLAR ÇOK AÇIK
Madenler mevzusunda devletimizde bazen değişik tartışmalar olabiliyor. Ben açık konuşacağım. Bunların çoğunluğunun siyasal saiklerle bulunduğunu bilmemiz gerekiyor. Çanakkale bölgesinde 80 ila100 milyar dolarlık altın ve gümüş şu anda toprak altında yatıyor. Bunların gün yüzüne çıkarılması durumunda Çanakkale ekonomisinin geleceği durumu tahayyül etmemiz ve ona gore hareket etmemiz lazım. Dünya standartları ve almanız ihtiyaç duyulan tedbirler oldukça açık. Madencilik yaptıktan sonrasında sahaların rehabilitasyonu ile ilgili kurallar oldukça açık. Kurallara uyulduğu müddetçe madenciliği asla fena bir uygulama olarak görmememiz, kamuoyuna yanıltmamamız lazım. ABD, Kanada ve Avrupa’da bu işler yapılıyorsa bizde de bunların önünün açılması gerekiyor.
MAKİNE EKİPMANLAR DA YERLİ
Altın madenciliğinde makine ekipmanlar mevzusu da oldukça mühim. Burada yerli üreticilerimiz, yerli şirketlerimiz var. Bu şirketteki mühim makine ekipmanların bir çok yerli olarak üretilmiş. Bunun sanayisinin de geliştirilmiş olması bizi açımızdan kıvanç verici. Ben arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, bu şekilde bir katma kıymeti ülkemize kazandırdıkları için. Bu madenleri biz buradan çıkarmamış olsaydık Türkiye’de satılan altını ithal etmek mecburiyetinde kalacaktık. Biz ülkemizdeki 42 tonluk üretimi arttırmak istiyoruz. Firmalarımızın önünü açacak işlere de önayak olmaya devam edeceğiz.”
YÜZDE 17’Sİ TÜMAD ÜRETİMİ
Balıkesir İvrindi ve Çanakkale Lapseki’de altın ve gümüş madeni bulunan TÜMAD Madencilik AŞ, bugüne dek 18,2 ton altın ve 31,1 gümüş çıkardı. 2021 senesinde Türkiye’de üretilen 39 ton altının 6,8 tonu şu demek oluyor ki yüzde 17’si TÜMAD tarafınca üretildi.
YEREL İSTİHDAM
Mahalli satın alma ve mahalli istihdam politikası yürüten TÜMAD, işletmelerin tamamında Türk mühendis ve işçilerle çalışıyor. Çalışanların yüzde 70’i mahalli halktan seçiliyor. Toplam 2 bin mensubu bulunan TÜMAD’ın 800 çalışanı Lapseki’de istihdam ediliyor.
ÇEVRECİ BAKIŞ AÇISI
TÜMAD madenlerindeki tüm faaliyetler, çevreci bir anlayışla yürütülüyor. Madenlerde kuru atık depolama, filtre pres ile susuzlaştırma ve tamamen geçirimsiz kuru atık depolama kapasitesi ile bir üretim yapılıyor. TÜMAD Lapseki Altın ve Gümüş Madeni, Birleşmiş Milletler Çevre Komisyonunun gerekliliklerini ‘sıfır hata’ ile yerine getirerek sertifikalandırılan ilk Türk Maden İşletmesi hususi durumunu de taşıyor.

Son Dakika Haberler