Bulgaristan’dan Rusya hamlesi: 70 dış ilişkiler uzmanı sınır dışı edildi!

28.06.2022 22:31 Haber Deposu: İHA Geçtiğimiz hafta mecliste meydana getirilen itimat oylamasını kaybeden ve dün çekilme eden Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, casusluk faaliyetleri sebebiyle 70 Rus diplomatın sınır dışı edildiğini deklare etti. Petkov, “Bugün 70 Rus diplomatı sınır dışı ettik. Birçoğu direkt (danışma) hizmetlerinde çalıştı ve diplomatik rolleri daha oldukca bir örtü gibiydi” dedi. Rusya’ya karşı sert bir duruş sergileyen Petkov, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı “hususi bir askeri operasyon” olarak nitelendirdiği şeyi “cenk” olarak adlandırmayı reddettiği için geçtiğimiz şubat ayında Müdafa Bakanını görevden almıştı.
Söz mevzusu karar, Bulgaristan’da şu ana kadar tek seferde en fazla Rus diplomatın sınır dışı edilmesi olarak kayıtlara geçerken, geçtiğimiz nisan ayı sonunda Bulgaristan’da 114 olarak belirtilen Rusya’nın diplomatik varlığı neredeyse yarı yarıya azalmış oldu. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, Bulgaristan’daki Rus diplomatik varlığını 48 şahıs ile sınırlandığı ve sınır dışı edilen Rus diplomatların pazar günü gece yarısına kadar ülkeyi terk etmelerinin istendiği aktarıldı.
Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan’ın Rusya’nın Ekaterinburg kentindeki diplomatik misyonunu da geçici olarak kapattığını ve Rusya’nın Bulgaristan’ın Ruse kentindeki kendi misyonunun faaliyetlerini geçici olarak durdurmasını beklediğini aktardı.
İsmi açıklanmayan bir kaynak ise Rus basınına verdiği demeçte, Rusya’nın Bulgaristan’a en kısa sürede cevap vereceğini aktardı. Casusluk iddialarına ise Rusya tarafınca hemen hemen cevap gelmedi.

Son Dakika Haberler