DDK’nın KPSS ön raporu: “3 sual birebir aynı, 10 sual benzer”

06.08.2022 14:39 Haber Deposu: İHA KPSS sorularının sızdırıldığı ve sınavda şike olduğu iddiası üstüne başlatılan soruşturmanın ön raporu DDK tarafınca hazırlandı. Uzmanlar tarafınca hazırlanan ön raporda 3 probleminin birebir aynı, 10 soruda ise benzerlik olduğu tespit edildi. Soruşturma çerçevesinde soruları hazırlayan ÖSYM çalışanlarının ise ifadesine başvuruldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Rusya ziyareti dönüşü açıklamalar
3 probleminin da yanıt şıklarının örtüştüğü ortaya çıktı Imtihan öncesi sızdırıldığı iddia edilen 20 sual uzman ekiplerce incelenirken, hazırlanan ön raporda 13 şüpheli probleminin olduğu belirlendi. Uzmanlarca meydana getirilen incelemede 3 probleminin birebir aynı olduğu tespit edilirken, bu soruların yanıt şıklarının örtüştüğü de ortaya çıktı. 10 probleminin ise benzerlik gösterdiği belirlendi. İncelemelerin ise halen devam etmiş olduğu bildirildi.

Yediiklim Yayınevi’nin sual uzmanlarının telefon aramaları mercek altında
Soruların sızdırıldığı iddia edilen Yediiklim Yayınevi ve sual uzmanları ile ÖSYM çalışanlarının telefon arama ve baz kayıtları da mercek altına alındı. Imtihan öncesi, şüpheli görüşme olup olmadığı araştırıldı.
ÖSYM çalışanları ve yöneticilerine yönelik iddialar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Işyar Suçları Bürosunca yürütülürken, Yediiklim Yayınevi ve çalışanlarına yönelik soruşturmanın Müracaat ve Suçüstü Savcılığı’nca yürütülmüş olduğu öğrenildi.

Son Dakika Haberler