Diş dolgusu sonrası dikkat etmeniz gerekenler!

Dişinize dolgu yaptırdıktan sonrasında dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan mühim durumlar vardır. Ilk olarak şunu belirtmek isterim ki dolgu işleminden ilkin uygulanan anestezinin tesiri geçene kadar minimum 2 saat bir şey yiyip içmemelisiniz. Aynı şekilde mümkünse fazlaca sıcak yada fazlaca soğuk yiyecek ve içecek tüketimine birkaç saat ara verilmesi iyi olur. Bazı derin dolgulardan sonrasında birkaç gün sızlama şeklinde ağrı oluşabileceğinden ağrının kesilmesi için ağrı kesici kullanabilirsiniz.
Dolgunun ağızda yarattığı biçim değişikliğine alışmak birkaç gün sürebilir. Bu süreçte dil ve yanağınızı ısırmamaya dikkat etmelisiniz. Dolgunun dişin sinirlerine fazlaca yakın olması durumunda soğuk ve sıcak hassasiyetinin birkaç hafta sürmesi normaldir. Eğer her geçen gün artan ağrı şikayetiniz oluyorsa acil bir halde diş hekiminize başvurun. Dolgunun ilk birkaç gün dilinize yabancı gelmesi sebebiyle hastalık vermesi oldukça normaldir. Konuşurken, yerken ya da ağzınızı kapattığınızda yükseklik hissi ve çarpma oluyorsa, dolgunuzun tekrardan gözden geçirilerek yüksekliğinin denetim edilmesi gerekir. Ek olarak yüksek dolgular şiddetli ağrıya ve eklem problemlerine niçin olabilir. Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı da dolgularına oldukça zarar vererek çatlak ve kırılmalara niçin olabilir bundan dolayı diş sıkma problemi yaşadığınızı diş hekiminize dolgu işlemine başlamadan ilkin ne olursa olsun açıklayın.
Dolgu işlemi esnasında, diş ile dolgu malzemesi içinde boşluk kalması ve dolgu yapılırken diş ile dolgu materyali arasına tükürük girmesi dolgunun düşmesine niçin olabilir. Ek olarak dolgu yapılırken ki sorunlardan dolayı zaman içinde dolgunun altına doğru bir sızıntı kanalı oluşursa dolgunun altındaki kısmın çürümesi sonucunda da dolgu düşebilir. Bu şeklinde durumlarda acil olarak diş hekiminize başvurup tekrardan dolgunuzu yaptırmalısınız. Dolgularınızın da bir ömrü bulunduğunu unutmamalısınız. Tüm dolguların ortalama 5 yılda bir denetim edilip gerekliyse yenilenmesi gerekebilir.
Bu hafta anlatacaklarım bu kadar. Hepinize sıhhatli ve diş ağrısız günler dilerim.

Son Dakika Haberler