Enfeksiyon, karaciğer yetmezliğine niçin olabilir

30.07.2022 22:10 Son Güncelleme: 30.07.2022 22:11Haber Deposu: DHA Son günlerde koronavirüs ve maymun çiçeği salgınında yaşanmış olan artışlar enfeksiyonlara yakalanma endişesini gündeme getirdi. Emsey Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadriye Pulak, enfeksiyona niçin olabilecek bazı durumları anlatarak tavsiyelerde bulunmuş oldu.
CİDDİ HASTALIKLARA YOL AÇABİLİYOR
Havaların ısınmasıyla beraber havuz ve deniz kullanımını artacağına dikkat çeken Uzm. Dr. Sadriye Pulak, “Kişisel hijyene dikkat etmezsek sağlığı ciddi seviyede tehdit eden enfeksiyonlarla karşılaşabiliriz. İnsan vücut atıklarının suya karışmasıyla beraber havuza geçen enfeksiyonlar kişinin gözüyle ve kulağıyla temas edebilir. Bu suyun yutulmasıyla beraber sindirim sisteminde ciddi hastalıklar görülebilir. Hastalar bilhassa ishal, bulantı ve kusma şikayetiyle yazları çoğunlukla hastanelere başvururlar. Mide ve bağırsak sistemini ilgilendiren hastalıklar ve ishalle seyreden enfeksiyonları sıkça görürüz. Ek olarak Hepatit A ve E adını verdiğimiz bazı viral enfeksiyonlar da görülebilir. Bunlar bulantı, kusma ve ishal ile seyredebildiği benzer biçimde erişkinlerde karaciğer yetmezliğine gidecek kadar ciddi enfeksiyonlara bile yol açabilir. O nedenle havuzlardaki hijyen kuralları oldukca mühim” diye konuştu. TEMAS YOLUYLA BULAŞIYOR
Kişiden kişiye temas yolu ile bulaşabilen Maymun çiçeği enfeksiyonu hakkında değerlendirmelerde bulunan Uzm. Dr. Pulak, öteki virüslerde olduğu benzer biçimde maymun çiçeği enfeksiyonu da temasın peşinden bir kuluçka süresinin bulunduğunu ve ilk semptomların 5 ile 21 gün aralığında görüleceğini belirtti. Pulak, önceki yıllarda görülen çiçek hastalığına benzetilse de virüsün ilk emareleri çoğu zaman yüz bölgesinde süregelen ve tüm vücuda yayılan döküntüler halinde kişide ateş, baş ağrısı, şişlikler, sırt ağrısı, kas ağrısı ve halsizlik benzer biçimde şikayetlerine niçin olabileceğinin altını çizdi.
HAVUZUN DİBİNİ GÖRÜN
Havuzda hijyenin sağlanması için hem kişiye hem de işletmeye bazı görevler düştüğünü belirten Uzm. Dr. Pulak, “Baktığınız suyun oldukca temiz olması gerekiyor. Suyun dibini ne olursa olsun görmelisiniz. Havuzun dezenfeksiyonun iyi yapıldığından güvenli olmanız gerekiyor. Bilhassa wc eğitimi almamış evlatların havuzlara sokulmaması gerekiyor. Bu çocuklardan bulaş olabilir. Havuza girmeden ilkin ve çıktıktan sonrasında duş alınması mühim. Havuz kenarında giyilen terliklerin wcye giderken kullanılmaması ve havuz kenarına tuvalette giyilen terlikle gelinmemesi gerekiyor. Kişilerin havuzlarda su yutmamasını öneriyorum. Göz enfeksiyonundan korunmak için gözlük, kulak enfeksiyonlarına karşı ise kulak tıkaçları kullanılabilir. Eğer bunlara dikkat etmezsek yaz periyodu kabusa dönebilir” ifadelerini kullandı.
MANTAR ENFEKSİYONUNUN NEDENİ ISLAK MAYO
Islak mayo ve terlikle dolaşmanın da mantar enfeksiyonlarına yol açabileceği mevzusunda uyaran Uzm. Dr. Pulak, “Mayonuzu tertipli olarak değiştirmelisiniz. Açık bir yaranız var ise havuz kenarında havuz suyundan bulaşan bazı mikroorganizmalar olabiliyor. Bu yaralar da ne olursa olsun bir dezenfektanla temizlenmelidir. Bunlara dikkat ettiğimiz takdirde enfeksiyon sıklığını azaltmış oluruz” dedi. Klimaların temizliği mevzusunda da uyarak Pulak, “Bilhassa direnci düşük ve yaşlı hastalarda klimalardan bulaşan mikroorganizmalar zatürreye kadar ilerleyen bir tablo olarak karşımıza çıkabilir. Bilhassa yazları sıcak ve soğuk değişimi klimalı ortama maruziyet üst solunum sistemi enfeksiyonuna yol açıyor. Bu bir tek kış değil yazın da kişinin kabusu olabilir” ifadelerini kullandı.
24 SAATE DİKKAT
Kişinin 24 saatten uzun devam eden bir ishali, ateşi , bulantı ve kusması oldukca şiddetli ise ve 24 saat sonrasında azalmıyorsa ne olursa olsun hekime başvurmak icap ettiğini özetleyen Uzm. Dr. Pulak, şu uyarılarda bulunmuş oldu: “Rahat viral enfeksiyonlar antibiyotik tedavisi olmadan sıvı desteği ve bulantı kesici ilaçlarla düzelebilir. Sadece bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotik kullanmadan düzelmez. Eğer bu semptomlar var ise bir hekime başvurup tedavinin düzenlenmesi gerekiyor. Bu zamanda probiyotik isminde olan besinler tüketilebilir. Yoğurt ve kefir tüketimi kişinin bağırsak sisteminin sıhhatli olmasını ve kişinin mikroorganizmalarla karşılaştığında daha dirençli olmasını sağlıyor.”

Son Dakika Haberler