Kuşburnu çayı içmek için 9 niçin

Beslenme ve Rejim, Fitoterapi Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili, “Kış aylarında bilhassa kuvvetli antioksidan yapısıyla öne çıkan kuşburnunu doğru demlediğinizde ve sonucunda tükettiğinizde sağlığınıza birçok yararını görmeniz mümkün. Günde iki fincan kuşburnu çayı ve bir yiyecek kaşığı şekersiz kuşburnu marmelatı beslenme planınızın bir parçası olmalıdır” dedi. Beslenme ve Rejim, Fitoterapi Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili, kuşburnunun öne çıkan 9 yararını anlatarak mühim uyarı ve önerilerde bulunmuş oldu.
Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor
Beslenme ve Rejim, Fitoterapi Uzmanı Bilgili, yapısında bolca oranda bulunan C vitamini, polifenoller ve antioksidanlar yardımıyla bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnunun varlıklı vitamin ve minerallere haiz bulunduğunu belirterek, “Likopen ve A, B, E, K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, demir şeklinde kıymetli mineralleriyle vücut direncini artırıyor, sinir sisteminde, hücre yenilenmesinde yarar sağlıyor. Meydana getirilen araştırmalar, limonun 60 katı kadar fazla C vitamini içeren kuşburnunun, mandalina ve portakala da fark attığını ortaya koyuyor. Vatanımızda her mevsim yetişebilen kuşburnu, kabızlık şikayeti çekenler için naturel bir şifa deposu. Birçok hastalığa yarar elde eden kuşburnunun içeriğindeki pektin, laktasif etkiye haiz. Kısaca bağırsakların fazla çalışmasından dolayı ortaya çıkacak ishal benzeri tesir oluşturuyor. Böylece tertipli tüketildiğinde kabızlığı gideriyor ve sindirimi kolaylaştırıyor. Bağırsak parazitlerini düşürüyor. Kandaki fena kolesterolün düşürülmesi ve iyi kolesterol seviyesinin yükseltilmesinde yararlı olan kuşburnu, bu sayede kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor. Kuşburnunu çay olarak demleyip tüketebileceğiniz şeklinde, şekersiz marmeladını yaparak da faydalanabilirsiniz. Sıhhatli hücreleri kanserli hücrelere dönüştürerek zarar verebilen özgür radikallere karşı kuvvetli bir koruyucu olan kuşburnu, içeriğindeki kuvvetli antioksidanlarla kanser hücrelerinin gelişme ve gelişmesini de engelliyor” şeklinde konuştu.
Cildi güzelleştiriyor
“İçeriğindeki K vitamininden dolayı kuşburnu kanın pıhtılaşmasına destek oluyor” diyen Beslenme ve Rejim, Fitoterapi Uzmanı Bilgili, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bundan dolayı damar içinde kan pıhtısının oluşması ve kan akımının engellenmesi olarak adlandırılan tromboz ve toplardamar iltihabı, tromboflebit şeklinde sorunları olan hastaların dikkatli tüketmesi gerekiyor. Kuşburnu A vitamini açısından varlıklı oluşuyla cildin elastikiyetini müdafaasını sağlıyor ve yaşlanmasını geciktirici tesir sağlıyor. Kolajen seviyesini de artırıyor. Yara izleri ve akneleri gideriyor. Kuşburnunun çekirdekleri, gamalinoleik sit (GLA) yönünden varlıklı. Gamalinoleik asit, cilde canlılık kazandırıyor ve güneş kaynaklı yanıklarda da yarar sağlıyor. Vatanımızda bilhassa hanımlarda ve çocuklarda demir eksikliğine bağlı kansızlık fazlaca yaygın bir mesele. Gıdalarla alınan demirin özgür hale geçerek vücutta kullanılmasına destek sağlar. Bu sayede demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlığı önlüyor. Evlatların gelişme ve gelişmesinde de yararlı fakat ölçüyü kaçırmamak kaydıyla! Doktoruna danışmadan 1 yaşından minik ufaklıklara verilmesini tavsiye etmiyorum. Son yıllarda meydana getirilen emekler kuşburnunun irin oluşumunu önleyici özelliğe haiz bulunduğunu gösteriyor. Kuşburnu tüketimi dizde kireçlenme, eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme ve aşınmanın ortaya çıkardığı ostreoartrite bağlı ağrıların azalmasında etkili.
Ek olarak günümüzde pek fazlaca kişinin ortak problemi olan dizde sıvı yitirilmesine da kuşburnunun iyi geldiği meydana getirilen çalışmalarda kanıtlanmış durumda. Kuşburnu püresinde bulunan mühim bir karotenoid olan likopen yalnız kataraktın değil hem de öteki göz hastalıklarının da başlangıcı ve ilerlemesinde koruyucu tesir gösteriyor.”
Kuşburnu çayını demlerken nelere dikkat edilmeli?
Beslenme ve Rejim, Fitoterapi Uzmanı Bilgili, kuşburnunu demlerken ve tüketirken nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili ise “5-6 tane kuşburnunu havanda hafifçe ezerek çatlatın. Peşinden bir bardak (200 ml) kaynar suda 10 dakika demleyin. Demlerken kapağını kapalı tutun ki içeriğindeki suya geçen C vitamini bir öteki ismiyle askorbik asit yok olmasın. Ne kazar uzun kaynatırsanız içeriğindeki C vitamini o denli azaldığından, demleme süresini de uzatmayın. Yiyeceklerden 30 dakika sonrasında için. Kuşburnunun varlıklı vitamin ve minerallerinden tam anlamıyla faydalanabilmek için hazırladıktan sonrasında 5 dakika içinde tüketin. Soğuma esnasında C vitamini miktarı hızla azaldığından, marmelat ve pekmezde C vitamini oranı kuşburnu çayına oranla düşüyor. Marmeladını kesinlikle şekersiz yapın. Kuşburnunu ister tüm, ister ufalanmış ister toz haliyle olsun saklarken kesinlikle ışıktan muhafaza edin ve cam kavanozda saklayın” diye konuştu.

Son Dakika Haberler