Nissan e-Power son çeyrekte yollarda

03.07.2022 12:02 Haber Deposu: Mehmet Ali Kantarcı Hemen hemen %100 elektrikli vasıta kullanmaya hazır olmayan tüketicilere yönelik olan e-POWER teknolojisi Türkiye pazarına da geliyor. Nissan AMIEO Bölgesi Başkanı Guillaume Cartier, “Elektrifikasyona doğru coşku verici bir seyahat yaşıyoruz. e-POWER teknolojimiz, sıfır emisyonlu sürüşe geçişte sürücüleri destekliyor ”dedi. Yeni teknolojiye haiz Qashqai’nin son çeyrekte Türkiye’de satışa sunulacağı açıklandı.
1.5 lt turbolu motor
Qashqai’nin tamamen yeni e-POWER teknolojisi, dışarıdan şarj etmeye gerek kalmadan elektrikli sürüşün keyfini sunuyor. Elektrik motorundan almış olduğu gücü, tekerleklere aktaran benzersiz güç aktarma sistemi teknolojisi, yüzde yüz elektrikli ve geliştirilmiş bir sürüş deneyimi sunuyor. e-POWER, dışarıdan şarj etmeye gerek kalmadan %100 elektrikli bir sürüş deneyimi sunuyor. Nissan’a hususi ve firmanın Intelligent Mobility stratejisinin mühim bir bileşeni olan sistem günlük sürüşü hem keyifli hem de verimli hale getirerek elektrifikasyona benzersiz bir yaklaşım getiriyor. Sistemde değişken sıkıştırma oranlı 1,5 litrelik üç silindirli turbo şarjlı 156 hp benzinli motor kullanılıyor. Hem de e-POWER, üreteç, invertör ve Nissan’ın elektrikli araçlarındakine benzer boyut ve güç çıkışına haiz 140 kW güç üreten elektrik motoru ile tamamlanan yüksek çıkışlı bir bataryadan oluşuyor. Sistemin emek harcama prensibi
Benzinli motor, sürüş senaryosuna gore invertör vesilesiyle yüksek voltaj bataryasına, elektrik motoruna yada her ikisine de enerji üretiyor. Bu güç aktarma organını rakiplerinden ayıran en mühim nokta ise, elektrik motorunun tekerlekler için tek güç deposu olması ve dolayısıyla sürücünün taleplerine anlık ve doğrusal tepki göstermesi olarak ifade edilebilir. Bu sayede e-POWER, sürücülerin geleneksel hibrit otomobillerde karşılaştıkları eksiklikleri tamamen ortadan kaldırarak daha zevkli, zahmetsiz ve sorunsuz sürüş deneyimini, dışarıdan şarj etmeye gerek kalmadan sunuyor.
Tek pedal sistemi
Yeni Qashqai e-POWER, “e-Pedal Step” isminde olan tamamen yeni bir tek pedal sürüş deneyimiyle beraber sunuluyor. Sürücünün ayağını gaz ve fren içinde dur-kalk şeklinde sık sık hareket ettirdiği ve kent içi sürüşlerde tekrarlayan stres yükünü ortadan kaldırmak için tasarlanan e-Pedal Step, sürücülerin yalnızca gaz pedalını kullanarak hızlanmasına ve fren yapmasına olanak sağlıyor. e-POWER sistemi ile içten yanmalı motorun optimum sıkıştırma oranı ile emek harcaması sağlanırken, geleneksel benzinli motorlara gore daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu değerlerine ulaşılıyor. Teknoloji, bu özelliği ile şehrin hava standardını minimum seviyede etkilerken, sessiz çalışan motoru ise sürüş konforuna katkı sağlıyor. Nissan Türkiye Genel Müdürü Charbel Abi Ghanem de, “ Kullanıcılarımız bilhassa kent içi sürüşlerde e-Pedal step teknolojisinin yarattığı konforun farkını hissedecekler. e-POWER teknolojisi ile günlük yaşamlarında çevreye fazlaca daha duyarlı olacakları elektrikli sürüş deneyimi sunuyoruz. Qashqai e-POWER, EV’ye hemen hemen hazır olmayan, sadece daha sürdürülebilir ve duyarlı bir elektrikli sürüş hissinin tadını çıkarmak isteyen sürücülere hitap edecek” şeklinde konuştu.

Son Dakika Haberler