Parlamento baskını! Sadr Grubu: Yeşil Bölge işgalden kurtarıldı

31.07.2022 20:02 Haber Deposu: İHA Irak’ın başkenti Bağdat’taki Yeşil Bölge’de yer edinen Irak parlamentosu dünden bu yana Sadr Grubu’nun destekçileri tarafınca işgal altında tutuluyor. Sadr Grubu’nun Şii Lideri Mukteda Sadr toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, destekçilerinin Irak parlamentosunu basmasını Yeşil Bölge’nin işgalden kurtarılması olarak nitelendirdi. Destekçilerinin parlamentoyu basmasını kendiliğinden meydana getirilen barışçıl devrim bulunduğunu aktaran Sadr, bunun terör, yolsuzluk, zulüm ve işgal ateşinden kurtulmak için altın bir fırsat bulunduğunu belirtti.
Söz mevzusu hareketin Irak’ın işgal edilmiş olduğu günden bu yana Irak’ın üstüne tünemiş karanlık, yolsuzluk, münferit yönetim ve mezhepçiliğe son vermek için bir fırsat bulunduğunu söyleyen Sadr, “Siyasal rejimin kökünü, anayasayı ve derin devlet kazanılmış olduğu sürece nezih ve adil sayılan seçimleri değiştirebilmek için mükemmel bir fırsat” dedi. Açıklamasında Irak halkına hitap eden Sadr, “Düzeltim, demokrasi, yasa, bağımsızlık ve silahın devletten başka kimsenin elinde bulunmasını istemeyen özgür Irak halkı, hepiniz bir dönemeçten geçiyorsunuz ve hepiniz sorumlusununuz, ya ümmetler içinde yüce bir Irak ya da yolsuzlarla, açgözlülerin yargı sürdüğü ve dış ellerin sağa sola savurduğu bir Irak seçin” ifadelerini kullandı. Sadr destekçilerinden zincirli gosteri
Sadr destekçileri, parlamento binasında düzenledikleri gösteride davullar çalarak ağıt yaktı ve kendilerine ellerindeki zincirlerle vurdu. Bazı protestocular ise parlamento içinde sigara, meyve suyu, kavun ve karpuz satmaya çalıştı.
Sadr yanlıları, bu hafta ikinci kez meclisi bastı
Sadr dışındaki tüm Şii tarafları çatısı altında toplayan ve eski Başbakan Nuri Maliki’nin de içinde bulunmuş olduğu İran destekli Koordinasyon Grubu’nun, Muhammed Şiya el-Sudani’yi başbakan talibi göstermesine itiraz eden Sadr Grubu destekçisi yüzlerce şahıs, 27 Temmuz’da da Yeşil Bölge’ye girerek parlamentoyu basmıştı.

Son Dakika Haberler