Rüyasının izinden gitti petrolü buldu

Ceyhan’a bağlı Soysalı Mahallesi’nde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) bağlı ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2′ adlı araştırma sahasında 2 senedir devam eden emekler sonucu petrol bulunmuş oldu. Petrolün meydana getirilen araştırmalar sonucu yüksek kalitede olduğu öğrenilirken, alanda emekler genişletildi.
“Gördüğüm rüya sonrası tarlaya kuyuyu açtırdım”
1998 senesinde suyu düşünürken rüya gördüğünü dile getiren tarla sahiplerinden Cengiz Buhur,” Gördüğüm rüyamdan oldukça etkilendim. Babama buraya su vuracağımı söyledim. O da bana bu bölgede su olmadığını, 1950’li yıllarda bir araştırma yaptılar ve onlar da burada su olamayacağını söylemiş oldu. Fakat ben rüyamdan oldukça etkilenmiştim. Kanlı bir su görmüştüm. Ben de onu tabir ettim, ben suyu buldum dedim. Buraya kuyu vurdurdum 204 metre indim fakat suyu bulduk. Suyu bulduğumuzda vana pompasında içinde oldukça hafifçe yağ geliyordu. Kuyucuya sormuş oldum bu vakası rotarin yağıdır dedi. O arada Ceyhan depremi oldu. Zelzele olunca her şeyi orada bıraktık, zelzele olan bölgeye koştuk. Yedi gün sonrasında yine geldik. Tekrardan sulamaya başladık, sudan sürekli yağ gelmeye başladı. Ben de bundan etkilendim. Bir kısmını topladım, bir varilden fazla topladım. O vakit Adana’daki MTA’ya getirdik. Burada petrol olduğu öğrendik” diye konuştu. “Petrolü bulduğumda devrin bakanı şov halletmeye çıkmışsınız dedi”
Petrol kuyusunu bulmuş olduğu dönemde bir televizyonda ana haber bültenine çıktığını söyleyen Cengiz Buhur, ”O devrin bakanlarından Yaşar Topçu, bizlere telefon bağlantısıyla katıldı. Bizi suçladı, o kuyuya iki varil ham petrol döktüğümüzü ve şov halletmeye çıktığımızı söylemiş oldu. Ben de bir vatandaşlar olarak 200 metre inebildi, siz de gelin burada petrol var, devle olarak çıkartın. Tarlanın bir kısmını bağışlama edeceğim dedim. Sonrasında telefonu suratıma kapattı” dedi.
“Petrolü bulmuş olduğu yılda beni ciddiye almadılar”
Petrolü bulduktan sonrasında ki süreci özetleyen Cengiz Buhur, ”O yıllardaki tanıdık milletvekillerine onlarca defa söylememe karşın beni asla ciddiye almadılar. Petrol söylediğim benden uzak gittiler. Yakından tanıdığım bir milletvekili bir konuşma esnasında ayağı kalktım ‘petrol’ derken bana ‘otur’ dedi. Ben bunun peşini gene de bırakmadım, her platformda gündeme getirdim. Yüzlerce kez sözlü dilekçede bulunarak petrol bulunduğunu söyledim” ifadelerini aktardı.Son olarak Cengiz Buhur, ”2020 senesinde bir arkadaşımın eniştesinin enerji bakanlığında çalıştığını duydum. Bu mevzuyu gündeme getirdim, bir görüştüreyim seni dedi. Görüştük benden izin istedi. Ben de dedim ki izin veririm fakat arkası gene bunun fiyasko çıkar. Yok korkma dedi, direk sayın cumhurbaşkanımıza bağlıyız. Cumhurbaşkanımızın bu mevzuda kati emri var, nerede bu şekilde bir biriki bulursanız, üstüne gidin ve çıkartın diye talimatı var dedi. Ben de izin verdim ve başladılar. Geçen de Cumhurbaşkanımızı açıklamış olduğu benzer biçimde petrol bulunmuş oldu, şuanda da emekler devam ediyor ve arkasının da geleceğine inanıyorum” dedi.

Son Dakika Haberler