Tartışmalı ziyaret bitti: Pelosi, Tayvan’dan ayrılıyor

03.08.2022 12:20 Son Güncelleme: 03.08.2022 12:34 ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin tartışmalı Tayvan ziyareti bitti. 
Çin’in şiddetli tepkilerine karşın Pelosi’nin Asya’da dört ülkeyi kapsayan gezisine Taipei’yi de dahil etmesiyle beraber Çin-Tayvan ihtilafında gerilim zirve yapmış durumda. 
Bu, Amerikalı bir politikacının 25 yıl içinde adaya yapmış olduğu en üst düzey ziyaret olarak kayıtlara geçti.

21 SAVAŞ UÇAĞI AYNI ANDA HAVALANDI
İngiliz Daily Mail gazetesinde yer edinen habere nazaran, Pekin, Tayvan’ın hava müdafa bölgesine 21 cenk uçağı ve J-20 uçağı gönderdi.
Ziyareti ‘son aşama tehlikeli’ olarak adlandıran Pekin yönetimi bölgedeki birliklerini teyakkuza geçirirken bir takım tatbikat sonucu aldı.  ÇİN TAYVAN’I RESMEN KUŞATTI
Çin ordusunun Tayvan’ı hava ve deniz ablukasına almış olduğu belirtiliyor.
Komünist Parti güdümündeki Çin medyası tarafınca gösterilen tatbikat haritasında adanın tam anlamıyla çevrelendiği görülüyor.
Pekin yönetimi, tatbikat bölgelerine herhangi bir yabancı tayyare yada geminin girmemesini istiyor.
Çin Dışişleri bakanlığı sözcüsü Hua Chunying mevzu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada ‘Çin ordusunun denizde askeri tatbikatlar yürütmesi, ulusal egemenliği emin bir halde korumak için lüzumlu ve adil bir önlemdir’ ifadesine yer verdi.

ABD SAVAŞ GEMİLERİ BÖLGEDE
Bölgede biri tayyare gemisi olmak suretiyle 4 ABD cenk gemisinin olduğu biliniyor. ABD makamları bu haberleri doğrularken gemilerin kati konumlarını güvenlik öne sürülen sebebi ile gizli saklı tutuyor.
“ZİYARET, DÜNYAYA BİR MESAJ VERİYOR”
Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, ABD Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi’nin ziyaretinin dünyaya bildiri verdiğini belirtti.
Ing-wen, açıklamasında, “Pelosi ile tanışmak ve Tayvan’a uzun süredir devam eden desteğini tanımak bir zevk. Ziyaretiniz yalnızca ABD kongresinin ikili ilişkilere verdiği kuvvetli desteği yansıtmakla kalmıyor, bununla beraber dünyaya demokrasilerin ortak zorluklar karşısında bir arada durduğuna dair bir bildiri da veriyor” dedi.
ÇİN’DEN TAYVAN AÇIKLAMASI: KENDİ YIKIMINI HIZLANDIRACAK
Çin Devlet Konseyi Tayvan İşleri Ofisi, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ve öteki yetkilileri uyardı. Ofisten meydana getirilen açıklamada, Ing-wen’in Tayvan’ın ‘kendi yıkımını hızlandırdığı’ açıklandı.
Çin Devlet Konseyi Tayvan İşleri Ofisi’nden meydana getirilen açıklamada, Tayvan’ın bağımsızlığının ve ayrılıkçıların asla başarı göstermiş olamayacağı ifadelerine yer verilerek, “Tsai Ing-wen ve yetkilileri, ‘bağımsızlık’ provokasyonu yapmak için dış güçlerle ortaklık yapmaları mevzusunda uyarıyoruz. Bu yalnızca kendi yıkımını hızlandıracak ve Tayvan’ı felaketin uçurumuna itecektir. Tarih, ‘Tayvan’ın bağımsızlığı’ için ayrılıkçılığın asla başarı göstermiş olamayacağını, ülkenin ve milletin çıkarlarına ihanet etmenin tam bir başarısızlık olacağını kanıtladı. Kanıtlamaya da devam edecek. Asla kimse yada hiçbir güç, Çin halkının ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü müdafa mevzusundaki kuvvetli kararlılığını, emin iradesini ve kuvvetli kabiliyetini küçümsememelidir” denildi.
Çin’den, Tayvan ürünlerine yönelik yaptırım uygulaması

Son Dakika Haberler