Teröristlerden temizlendi! Cudi’de 42 yıl sonrasında festival coşkusu

30.07.2022 19:20 Haber Deposu: İHA Festivale, İçişleri Bakanı Süleyman Asil, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Şırnak Valisi Osman Alim, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Güvenilir Erkan, Şırnak Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Tekin Aktemur, kurum müdürleri ve binlerce yurttaş katıldı. Sefine bölgesinde arbane eşliğinde yürüyüş gerçekleştiren vatandaşlar, arkasından Hz. Nuh’un gemisinin karaya oturmuş olduğu yer olarak kabul edilen alanda şükür namazı kıldı, yakarış etti.
 
Hz. Nuh’un gemisinin ilk karaya oturmuş olduğu 2 bin 114 rakımlı Cudi Dağı’ndaki Sefine bölgesi Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanlar için Kudüs’ten sonrasında mukaddes yer olarak biliniyor. Sefine’ye girişler 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonrasında yasaklanmıştı. Bölgenin teröristlerden temizlenmesinin arkasından Şırnak Valiliği himayesinde bu yıl 2. Cudi Dağı Festivali düzenlendi. 13 Temmuz 2020 senesinde başlatılan “Yıldırım- 1 Cudi Operasyonu” kapsamında bölge teröristlerden ve patlayıcı maddelerden temizlendi. Onlarca şehit verilen 2 bin 114 rakımlı Cudi Dağı, şimdi ise vatandaşların akınına uğradı.  
Festival alanına “Sayın Bakanımız temizlenen dağlara hoş geldiniz, devlet, millet, vatan, bayrak diye okunması mümkün. Recep Tayyip Erdoğan diye okunması mümkün, terörün korkulu rüyası Sayın Bakanımız Süleyman Asil Cudi’ye hoş geldiniz’ pankartları asıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Asil, bugün Cudi Dağı’nın konuştuğunu söylemiş oldu. Asil, “Bizlere zamanı ve medeniyetiyle ve geçmişimizle olan vuslatını konu alıyor. Diyor ki, ben bugün için Cudi Dağı diyor ki ben bugün güzelim. Bu sebeple sevdiklerimle beraberim. Diyor ki benim bana bırakılan emanetlere sahiplenen bu nesle müteşekkirim. Nuh’un emanetine, ecdadımızın emanetine, uygarlık mirasına sahiplenen bu millete bu güzel insanlara müteşekkirim. Namazımızı kıldık, kurbanımızı kestik. Tanrı nasip edecek birazcık sonrasında aşuremizi yiyeceğiz. Ve buradaki bizlere bırakılan üç emanete de sahiplenmiş olacağız. Dağlar konuşur mu? Dağlar konuşur. Onlar söz söyler. Ağaçlar konuşur mu? Anlarsanız onların tembihatları vardır. Çiçekler konuşur mu? Çiçekler konuşur. Bu sebeple onlar hepsi Cenabı Tanrı tarafınca yaratıldılar. Kavgalar, dövüşler, kışkırtmalar, nifaklar ve fitneler bunlar her biri birazcık ilkin anlattıklarımı engellemek içindir. Cudi Dağı konuşuyor. Terör bittiği için şenlik içinde, Cudi Dağı konuşuyor. Ben bugün neşeliyim. Şırnaklıyla, Batmanlıyla, Siirtliyle hep birlikte buradaki Kürt kardeşlerimle hep birlikte birlik içerisindeyim, diyor. Dağlar şenlenir mi? Dağlar neşelenir mi? Dağlar hüzünlenir mi? Dağlar gözyaşı döker mi? Aynen insan benzer biçimde. Dağlar neşelenir. Dağlar şenlenir. Dağlar hüzünlenir. Dağlar gözyaşı döker. Tam beş bin senelik bir zamanı bugün tekrardan ihya ediyorsunuz. Geçen yılı ihya ettiniz. Ondan önceki yıl Tanrı’a oldukca şükürler olsun Kurban Bayramı’nda burada aynen bugün kıldığımız benzer biçimde bir bayram namazını eda ettik” dedi.
 
Terörü hakim kılmamak için şehadete yürüyen evlatlara minnettar olduğuna dikkat çeken İçişleri Bakanı Süleyman Asil, “Hazreti Hamza’ya yoldaş olan evlatlarımıza minnettarız. Birliğimizi ve beraberliğimizi daim etmek için evlatlarımızın geleceğe huzurla bakabilmesi için annelerin ve babaların Ayetel Kürsü okudukları arkasından bu evlatlarımızın mühendis, tanrı bilim fakülteleri, uzay bilimi, hekim, eczacı, asker ve polis olabilmeleri için emek verdikleri evlatlarımızın rahat bir halde geleceği kucaklayabilmeleri için bugün bizi bu kutlu beldede, kutlu diyarda rahatlık içinde bir arada olmamızı elde eden Cenabı Tanrı’a sonsuz hamdolsun şükürler olsun. Burada hep birlikteyiz, burada olamayan fakat kalbi burada olan, gönlü burada olan ve milletinin bir tekinin gözyaşında hicran içinde olan sevincinde mutlu olan kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşlerine selamlarını, muhabbetlerini, sevgilerini getirdim. Biz sizin emrinize amadeyiz. Biz sizin hizmetkarınızız. Gün olur biz gideriz başka kardeşlerimiz gelir. Bilesiniz ki onların da adımlarının sahibi bellidir. Onların da yürüyeceği yol ve menzili bellidir. Şuradaki kardeşlerime bir şey söylemek isterim. Biz Müslüman’ız. Elhamdülillah bu dünya bu kadardır. Esası olan ahirdir. Biz bir imtihan ve sınav dünyasındayız. Yoklukla varlık içinde zenginlikle ve yoksulluk içinde makam ve mevkiiyle işsizlik içinde bir imtihan ve sınav dünyasındayız. Hiçbir vakit hiçbiriniz ve hiçbiriniz aklımızdan Peygamber Efendimizin tüm insanlığa emanet bıraktığı ve veda etmiş olduğu veda hutbesindeki söyledikleri aklınızdan hiçbir vakit çıkmasın. Dilimiz, rengimiz, etnik kökenimiz bunların hiçbirisinin birbirimizi ayırt edecek bir gücü söz mevzusu değildir. Bizi sadece Tanrı karşısında ona olan kulluğumuzla takvamız kurtaracaktır. Sefine bizlere bunu anlatmaktadır. Hazreti Nuh aleyhisselam bizlere bunu anlatmaktadır. Muharrem ayının bizlere emanetleri budur. Kardeşliğimiz, ve birliğimiz, kardeşliğin bittiği andan itibaren başımıza hangi felaketler geleceği Kerbela’da bizlere en büyük örnektir. Asla bundan vazgeçmeyin, ne derlerse desinler. Esas politika Tanrı’ın bizlere emrettikleridir. Asla bundan vazgeçmeyin. Günlük bazı kelimelerin, cümle oyunlarının esareti içinde olmayın. Olmayalım, kıymetli hemşehrilerim dilinizle, Kürtlüğünüzle ve Müslümanlığınızla gurur duyun.” diye konuştu.
 
“Bu büyük medeniyetle gurur duyun.” diyen Bakan Asil, şunları kaydetti:
“Buradan şuradaki oturuşunuzla dilinizle o şekilde şeyler konu alıyor ve söylüyorsunuz ki geleceğe büyük bir miras bırakıyorsunuz. Kaide oyununu ve tezgahları siz bozdunuz. Refah yolculuğunuz, hayırlı ve uğurlu olsun. Bu vesileyle burada bulunan oldukca kıymetli Diyanet İşleri Başkanımıza Tanrı ondan razı olsun. Yalnız bizim mihmandarımız değil, hem de ortaya koyduğu emek ve gayretle Türk dünyasından Balkanlar’a kadar bu Anadolu coğrafyasının nefesini, maneviyatını her yerde ortaya koyan Diyanet İşleri Başkanımızın burada olması da esasen yalnız evet Nuh Diyarı’na değil Şam’dan Bağdat’a kadar Tahran’dan Kosova’ya kadar Özbekistan’a kadar tüm dünyaya birlikteliğimizin bir tescilidir.”
 
Asil, “Bu güzel diyara hoş geldiniz. Bu kutlu beldeye hoş geldiniz dediler. Türkçe bir o kadar güzel sözler söylediler ve anlattılar ki salavatı şerifler getirdiler. Anlattıklarımın hepsi bizim zenginliğimizdir.” diyerek sözlerine şöyleki devam etti: “Kim bundan vazgeçmeyi istiyorsa bilmelisiniz ki Cudi’ye ihanet ediyordur. Sefine’ye ihanet ediyordur. Hazreti Nuh’un bizlere bıraktığı emanetlere ihanet ediyordur. Bizim medeniyetimize ihanet ediyordur. Kardeşliğimize ve birliğimize karşı çıkıyordur. Hep beraber inşallah hocam söylemiş oldu. Livâü’l-hamd sancağı altında birbirimizle inşallah aşır olacağız. Oyun oluşturmak isteyenler birliğimizi bozmak isteyenler de bizlere Tanrı’ın izniyle inşallah yakarış ediyoruz. Anneler, dualarınızı çocuklarınızdan esirgemeyin. Tanrı bahtlarını açık etsin inşallah. Buradaki asker, polis ve jandarma ağabeyleri onların huzuru için fedai can etmeye hazır savaşım ediyorlar. Çocuklarınızdan beklediğimiz bir tek şey var. Tüm dünyaya, medeniyetimizin nakşedecek ilimleri öğrenmeleri. Onlardan beklediğimiz bir tek şey var. Kardeşliğin enerjisini her yere fakat her yere yansıtmaları, son cümlelerim şu. İşimiz bitmedi. Oldukca daha işimiz var. Buradan kişilik olarak söylüyor değilim. İşimiz varken bizlerden bu emanetleri alacak arkadaşlarımız içinde söylüyorum. Huzuru Diyarbakır’a, huzura Ağrı Dağı’na, huzuru Tendürek’e, huzuru evet Hakuk’tan Avaşin Basyan’a kadar huzuru Şam’a, huzuru Tahran’a, huzuru Bağdat’a, huzuru Yemen’e, huzuru Libya’ya, huzuru Balkanlar’a, Orta Doğu’ya ve ta Kafkasya’ya getirmek bizim sorumluluğumuzdur. Burada bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Gecenin ikisine, üçüne kadar Silopi’den Şırnak’a kadar, Cizre’ye kadar sokaklarda iyi mi geziyorsanız, bilesiniz ki bir kardeşimiz olarak söylüyorum. Aynısı Şam’da olacak, aynısı Halep’te olacak, aynısı Bağdat’ta olacak, aynısı tüm Müslüman diyarlarda olacak. Tanrı bizi bugüne geleceğimize utangaç etmesin. Bu etkinliğimiz hayırlı ve uğurlu olsun”. dedi.
Konuşmaların arkasından festival ilahiler ve şarkılarla devam etti.

Son Dakika Haberler