Ulusal Eğitim Bakanı Özer: “Meslek liselerimize ekmek fabrikası kuracağız”

26.06.2022 20:07 Haber Deposu: İHA Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Konya’da düzenlenen Eğitimden Üretime Ziraat Çalıştayı’na katıldı. Selçuklu Kurultay Merkezi’nde meydana gelen çalıştayın açılışında konuşan Bakan Özer hususi sektörün meslek liselerine yönelik emek harcamalar yapmadığını söyleyerek, ”Iyi mi tüm dünyada devlet üretim ve hizmet sektöründen tedrici bir halde çekilmişse, Türkiye’de de devlet üretim ve hizmet sektöründen tedrici bir halde çekildi. Fakat dünyada olup da Türkiye’de olmayan bir süreç yaşandı. Örneğin Kıta Avrupa’sına bakın, Uzak Doğu’ya bakın, bu süreçte mesleki eğitim de, {özel sektör} tarafınca devralınmaya, omuzların üstüne yüklenilmeye başlandı. Fakat Türkiye’de {özel sektör} maalesef meslek eğitimi üstüne almak, ona katkıda bulunmak istemedi. Kıta Avrupa’sına bakın, hususi sektörün mesleki eğitimdeki oranı yüzde 50’lilerin üzerindedir. O denli anlamlı bir hareket ki bu, biz mesleki eğitimde kime insan deposu yetiştiriyoruz? Hususi sektöre, iş gücü piyasasının temsilcilerine. Fakat eğitimi ben yapıyorum, devlet olarak. Bir halde arz talep dengesini kurmakta dengeyi tutturamıyorum. Talebe sayısını artırıyorum fakat sahada o elemana gerekseme yok, fazlalık veriyorum yada entegrasyonu sağlayamıyorum. Hakikaten iş gücü piyasasını talep etmiş olduğu beceride insan kaynağını yetiştirmekte güçlük çekiyorum. İşte bunun aslolan başlangıç noktası dünyanın takip etmiş olduğu modeli Türkiye’nin takip etmemiş olması. Bunu telafi etmek için hükümetlerimiz 2012 senesinde bir teşvik yasası çıkarttı. Organize endüstri bölgelerinde mesleki eğitim kuran hususi sektörün, eğitim sürecinde talebe başına belli oranda sübvansiyonuyla ilgili bir emek verme yapmış oldu. 2012 yılına kadar Türkiye’deki mesleki eğitimdeki hususi sektörün oranı yüzde 0,79’du, yüzde 1’di. 2016 ya kadar OSB içindeki meydana getirilen teşviklere sonrasında OSB dışına da yaygınlaştırdık ve hala hususi sektörün meslek eğitimindeki oranı yüzde 10 altında. Bu dünyadaki eğilimlerden, Türkiye’deki mesleki eğitim eğiliminin saptığı ilk başlangıç noktalarından bir tanesi” dedi.
“1999 yılındaki kat sayı uygulaması mesleki eğitim mezunlarının yükseköğretime erişimini kısıtladı” Bakan Özer, meslek liselerinde kaldırdıkları kat sayı uygulamasının da eğitimi negatif etkilediğini ifade ederek, ”1999 yılındaki kat sayı uygulaması mesleki eğitim mezunlarının yükseköğretime erişimini kısıtladı, daralttı. Peki ne oldu? Bilimsel niteliği olan olarak başarıya ulaşmış öğrenciler, liseden sonrasında yükseköğretime gitmek isteyen öğrenciler, meslek liselerine gitmedi. Tıpkı imam hatiplerde olduğu şeklinde. Bu kere ne oldu? Hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler, bir halde lisede okuyacak öğrenciler, benzeşik bir halde meslek liselerinde toplanmaya, kümelenmeye başladı. Bundan sonrasında hocalarımız ders anlatırken verim alamamaya başladı. Bu sebeple akran eğitimi yapılamıyor. Bilimsel niteliği olan olarak başarısızlık var. Başarı beklentisi devamlı düşmeye başladı. Başarı beklentisi düşmeye başlayınca eğitim ortamları oldukca daha dezavantajlı hale gelmeye başladı. Sonrasında işte yaşadığımız bu gök kubbede bu semalarda yankılanan, ‘aradığım elemanı bulamıyorum, ne olacak bu meslek liselerinin hali’ edebiyatı, yeniden edilmeye başlandı” şeklinde konuştu.
“Başörtüsü yasağıyla kadınlarımızın yurt dışına gitmelerine vesile olanların hanıma şiddetle ilgili konuşacakları hiçbir şeyi yoktur”
Mahmut Özer, kat sayı uygulamasının ödettiği 3 tane kronik maliyeti bulunduğunu anlatarak, “Birincisi, işte iş gücü piyasası aramış olduğu elemanı bulamadı. Nitelikli insan kaynağına biz iş gücü piyasasıyla buluşturamadık. Aslen bugün oldukca daha değişik yerde olacak bizim iş dünyamız, hususi sektörümüz gelişmesini tamamlayamadı. Bu iş gücü piyasasının ödemiş olduğu maliyettir. İkinci maliyet, Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak senelerden beri uğraşmış olduğumuz okullar arası başarı farkı. Aslolan okullar arası başarı farkının mimarı işte 1999’daki kat sayı uygulamasıdır. Kat sayı uygulamasından ilkin liseler arasındaki başarı farkı bu kadar büyük değildi. Kat sayı uygulamasından sonrasında başarıya ulaşmış olanlar ve başarıya ulaşmış olmayanlar benzeşik bir halde liselerde değişik lise türlerinde kümelenince oldukca ciddi başarı farkı ortaya çıktı. İşte bugün Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak eğitimde fırsat eşitliği ile okullar arası başarı farkını azaltmak, olanak farklılıklarını azaltmak için sarf etmiş olduğumuz çabaların, harcamış olduğumuz maliyetlerin aslolan müsebbibi işte 1999’daki o kat sayı uygulamasının mimarlarıdır. Üçüncüsü, asla öngörülemeyen bir vakayla karşılaştık. Meslek liseleri devamsızlık, terk ve disiplin olaylarının, madde bağımlılıklarının oldukca yaygın görüldüğü okul türlerine dönüştü. Değişik bir sosyolojik problemle karşı karşıya kaldık. Artık eğitimi bırakıp evlatların madde bağımlılığı, okula devam etmeyle ilgili süreçleri kovuşturmak ve bunu rasyonel bir zemine oturtmak için dünya kadar emek, dünya kadar çaba, dünya kadar bütçe acılı bir ülke. Dolayısıyla 2000’li yıllardan ilkin bu manipülasyonları yapanların bugün eğitimle ilgili konuşacakları hiçbir şeyi yoktur. Başörtüsü yasağıyla o kızlarımızın, kadınlarımızın yurt dışına gitmelerine vesile olanların hanıma şiddetle ilgili konuşacakları hiçbir şeyi yoktur. Gene onların değil, bugün çoğunlukla dile getirdikleri beyin göçüyle ilgili de konuşacakları hiçbir şey yoktur. Bu sebeple bugün beyin göçüyle ilgili konuşanlar, o gün o hanımlarımız yurt dışına gittiği vakit beyin göçü hakkında konuşmadılar. Onun için söz söyleme haklarını yitirdiler bu toplumda” ifadelerini kullandı.
“Tutucu aileler, kız çocuklarını okullara göndermiyor diye suçlandı”
Ülkede tutucu ailelerin kız çocuklarını okullara gönderemiyor diye devamlı suçlandığını kaydeden Özer, ”Tutucu aileler kız çocuklarını okullara göndermiyor diye devamlı suçlandılar değil mi bu ülkede. Fakat onu diyen insanoğlu okul yapmadı. Tüm Türkiye’yi kucaklayacak şekilde sınıf sayılarını artırmadılar. 2000’li yıllarda 300 bin dersliği olan bir eğitim sistemi vardı. Bugün 855 bin bin dersliği olan bir eğitim sistemi var. Cumhuriyet tarihinde ilk kez kız evlatlarının okullaşma oranı adam çocuklarını geçti son 19 yılda. Demek ki kafi arzı üretebiliyorsak, vatandaşın ayağına hizmeti götürebiliyorsak, vatandaşın eğitimle ilgili hiçbir problemi yok. Hiçbir problemi yok. Fakat işte bu mühendislik projelerini üretenlerle, toplumsal manipülasyonlar yapmak isteyenlerin zihinleri bu şekilde çalmış olduğu için, hem olanak vermeyecek hem de suçlayacak. Aynı Ulusal Eğitim Bakanlığı’nı bu şekilde patinaj halletmeye zorladıkları şeklinde. Hem kat sayı uygulamasını devreye sokacaklar, hem de diyecekler ki Ulusal Eğitim Bakanlığı mesleki eğitimi güçlendirsin. Iyi mi güçlendirecekler? İşte 10 yıl beklendi. 2012 senesinde sadece işte mahkemeler iptal ediyor, bakanlık kat sayı uygulamasını kaldırmaya çalışıyor, danıştay iptal ediyor, yürürlüğü durduruyor. Yine gidiyor, yeniden geliyor. Sadece 10 yıl sonrasında kaldırılabildi. Kat sayı uygulamasından sonrasında günümüze kadar, 10 yılda tüm bakanlarımız gece gündüz demeden meslek eğitimini güçlendirmek için çaba sarf etti. Son vuruşu da Tanrı bizlere nasip etti” dedi.
“Vatandaşımızın düşük fiyatla ekmekle buluşmasını sağlayacağız”
Özer, okullarda kağıt havlu üretilmeye başlandığını, bu üretimin artıp 2022-2023 eğitim dönemine tüm okullarda öğrencilerin lavabolarda kağıt havlu kullanabileceğini kaydetti. 15 okulda ekmek fabrikası kurduklarını aktaran Özer, ”Şu anda günlük 250 bin ekmek üretim kapasitesine ulaştık. Geçen hafta Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımızla ekmek satış reyonlarında günlük 50 bin ekmek üretim protokolünü imzaladık. Biz 1,5 TL’ye vereceğiz, belediyemiz de 2 TL civarında satacak. Türkiye’de 81 ilde 100 noktaya, Meslek Lisemize ekmek fabrikası kuracağız ve günlük 1 milyon ekmek üretim kapasitesiyle o liselerin çıkışındaki satış büfelerinde vatandaşımızın düşük fiyatla ekmekle buluşmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.
Konya Valisi Vahdettin Özkan, bu şekilde güzel bir toplantının Konya’da olmasından dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Projenin çıktıları itibariyle yaşam kalitemizi artıran eğitime, tarıma katkı sunan çıktılar elde etmemizi temenni ediyorum. Ulusal Eğitim Bakanımıza, Ziraat ve Orman Bakanımıza ve tüm teşkilatlarına teşekkür ediyoruz” dedi.
AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Konya’da mühim bir çalıştaya vesile bulunduğunu söyleyerek çalıştayın oldukca hayırlı olacağını temenni etti.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Bugün bu görüşmede yarınlarımızı güvence altına alacak bir çalıştay gerçekleştiriyoruz. Alın teri döken her insana teşekkür ediyorum. İnşallah çalıştayımızın neticeleri oldukca güzel neticelenecektir” ifadelerini kullandı.
Ziraat ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider de, Konya’da olmaktan son aşama mutlu bulunduğunu söyleyerek, mesleki eğitimin koşul bulunduğunu, imza altına alınan bu protokolün peşinden mesleki eğitimin canlanacağını temenni etti.
Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy ise, çalıştayın üniversiteye, şehre ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.
Programa, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, İl Ulusal Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, okul yöneticileri ve öğretmenler de katıldı.

Son Dakika Haberler