Uzmanlar sigaranın ses tellerine ziyanı hakkında uyarıyor

02.08.2022 23:00 Haber Deposu: İHA Sigara kullanımı insanlarda birçok negatif etkiyi bununla beraber getiriyor. Çeşitli hastalıkların yanı sıra sigara kullananlarda ses kısıklığı da meydana gelebiliyor. Bu sorun sebebiyle seste kalınlaşma, sesin cızırtılı gelmesi, sesin kolay yorulması, boğuk ve zor duyulur bir ses şeklinde emareler görülebiliyor. Ziyan olan ses tellerinde poliplerin ve ödemlerin oluşmasıyla meydana gelen ses kısıklığı sebebiyle ileri safhalarda nefes darlığı ve konuşmakta ciddi güçlükler de oluşabiliyor. Bu rahatsızlığı geçiren hanımlarda ise ses kalınlaşması oluşabiliyor. Hastalar, seslerinin adam sesi şeklinde kalınca olmasından ve telefonda konuştukları kişinin kendilerini adam sanmaları şeklinde nedenlerden dolayı hastanelere başvurabiliyor. Oluşan bu hastalık ise kısa devam eden bir ameliyat ile tedavi edilebiliyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Necati Enver, tedavinin hastalar açısından kolay bulunduğunu ve sesin ortalama 1 hafta sonrasında kullanılabildiğini belirtti. “Sigara ses telinde yapmış olduğu hasarlara bağlı olarak ses kısıklığı yapabilir” Doç. Dr. Enver, “Sigaranın ses tellerine negatif tesirleri saymakla bitmez. Bunlar içinde gırtlak kanseri ve nefes darlığı şeklinde pek oldukca şey var. Fakat bunların yanı sıra kansere niçin olmadan da sigara ses telinde yapmış olduğu hasarlara bağlı olarak ses kısıklığı yapabilir.
Ses kısıklığı bilhassa hanımlarda ses telindeki sigara poliplerine, sigara ödemlerine bağlı olur. Bu erken dönemde ses kısıklığı şeklinde problemlere niçin olurken, dönemin geçmesiyle bu poliplerin büyümesiyle, sigaranın etkisiyle nefes darlığı ve konuşmakta ciddi güçlüklere niçin olabilir. Bu hastalar genel anlamda seslerinin kalınca olmasından ve telefonda kendilerine beyefendi diye hitap edilmesinden dolayı bizlere başvururlar. Yaptığımız muayenede ses telindeki sigara polibini gördüğümüz vakit genel anlamda ameliyat kararını alırız. Ameliyat ağız içinden ses telindeki polibin çıkartılması işlemine dayanıyor ve boğazda, uzunlukta herhangi bir kesiğe gerek kalmıyor. İşlem esnasında sesi yitirmek şeklinde bir risk yok. Hastalarımız çoğunlukla bizlere bunu merak ederler. Ses ameliyattan derhal sonrasında iyileşmeye başlıyor. Genel anlamda hastalarımızın beş ile yedi gün kadar asla konuşmamalarını isteriz. Sonrasında hastalarımız seslerini tekrardan kullanmaya başlarlar. Sesin gerçek haline, en kuvvetli haline ulaşmasıysa birkaç ay sürer. Zira ses telinin iyileşmesi vakit alır” dedi. “Ameliyattan sonrasında eğer hasta sigara içmeye devam ederse bu durum tekrarlayabilir” Doç. Dr. Necati Enver, “Bu duruma sebep olan en temel şey sigara. Sigara bununla birlikte bu problemlere de niçin oluyor. Sigaranın haricinde boğaz reflüsü, öteki ismiyle gırtlak reflüsü de ses tellerinde bu şeklinde değişikliklere niçin olabilir. Ameliyattan sonrasında eğer hasta sigara içmeye devam ederse bu durum tekrarlayabilir ve tekrarlayan ameliyatları yapmak hem bizim için hem de hastamız için daha sıkıntılı olacaktır. Hastalarımızın ameliyattan ilkin sigarayı bırakmasını istiyoruz. Bu sayede ses tellerinin daha iyi iyileşmesi sağlanabilir. Standart ses teli polibi ameliyatlarına nazaran daha detaylı ve duyarlı emek harcamayı gerektiren bir ameliyat olması sebebiyle iyileşme birazcık vakit alabiliyor.
Ameliyattan yedi gün sonrasında hasta sesini kullanmaya başlasa da ameliyattan sonraki iyileşme süreci iki ila dört ay sürmekte. Ve bu sürenin sonunda ses tamamen normale dönebilmektedir. Hastalar ameliyat oldukları günün akşamında çoğunlukla evlerine gidebiliyorlar. Ameliyattan sonrasında herhangi bir ağrı kesici kullanmalarına neredeyse hiçbir vakit gerek kalmıyor. Ameliyat hasta açısından aslına bakarsak oldukca kolay bir işlem. Fakat bizim açımızdan mikroskop altında çalışılan oldukca ince bir iş. Zira ses telleri bir parmak boğumu büyüklüğünde oldukca minik bir doku. O gördüğümüz polipler de bir yada iki mercimek tanesi büyüklüğünde. Aslına bakarsak oldukca minik bir hastalıktan bahsediyoruz. Fakat oldukca eleştiri bir yerde olduğundan mikroskop altında oldukca ince çalışmamız gerekiyor” dedi. “Bazı hastalarımız ameliyat olmaktan, seslerini kaybetmekten korktukları için bizlere başvurmuyorlar” Doç. Dr. Necati Enver, “Bazı hastalarımız ameliyat olmaktan, seslerini kaybetmekten korktukları için bizlere başvurmuyorlar fakat bunu ameliyat ile gidermek mümkün. Korkulacak esas şey sigaraya devam etmek. Hem bu problemi olan hem de problemi olmayan tüm hastalarımıza önerimiz sigarayı bırakmaları. Sesiniz sizsiniz, ona haiz çıkın” diye konuştu.

Son Dakika Haberler