Zilhicce nedir, ne demek? Zilhicce ayının fazileti, önemi ve başlangıcı

29.06.2022 11:40 Son Güncelleme: 29.06.2022 11:40 Müslümanlar için mukaddes kabul edilen zilhicce ayı hicri takvimde senenin son ayı olarak geçiyor. Bu ay içinde çeşitli ibadetlerde gerçekleştirilirken mühim vazifeler yerine getiriliyor. Peki, Diyanet’in paylaşmış olduğu verilere nazaran bu ay ne süre başlamış olacak, zilhiccenin Müslümanlar açısından önemi nedir?
ZİLHİCCE AYI ÖNEMİ NEDİR, ZİLHİCCE NE DEMEK?
“Hac ayı” anlamına gelen Zilhicce hem hac ibadetinin hem de kurban ibadetinin gerçekleştirildiği ay olması sebebiyle İslam alemi için büyük ehemmiyet taşıyor. Durumu olan kişiler bu ay içinde kurbanlarını keserken gene hac ibadetlerini de gerçekleştirebiliyorlar.
2022 ZİLHİCCE AYI NE ZAMAN, HANGİ GÜN? Diyanet’in 2022 dini günler takviminde paylaşmış olduğu verilere nazaran bu yıl zilhicce 30 Haziran 2022 Perşembe günü başlamış olacak. Zilhicce’nin 10. günü doğrusu 9 Temmuz 2022 Cumartesi ise Kurban Bayramı’nın ilk günü olacak.
Zilhicce bununla birlikte hicri takvimde senenin son ayı. Dolayısıyla zilhiccenin sona ermesiyle beraber hicri yılbaşı gerçekleşecek ve muharrem ayı başlamış olacak.
2022 Zilhicce orucu ne süre adım atar, kaç gün tutulur? Diyanet, zilhicce ayı faziletleri ve ibadetleri
 

Son Dakika Haberler